mylife Stories

Historia sukcesu hormonu ratującego życie

W lipcu 1921 r. kanadyjscy naukowcy Frederick Banting i jego asystent Charles Best dokonali rewolucyjnego odkrycia, a tym samym przełomu w nauce: po raz pierwszy w historii udało im się wyizolować insulinę z trzustki psa, a także zademonstrować jej działanie obniżające poziom glukozy we krwi – tworząc tym samym najważniejsze podwaliny do skutecznego leczenia cukrzycy. Wreszcie pojawiła się uzasadniona nadzieja na ratowanie życia dzieci chorych na cukrzycę, które do tej pory przeżywały, bez możliwości leczenia, średnio od roku do dwóch lat od chwili rozpoznania choroby.

Odkrywcy insuliny: Frederick Banting i Charles Best.
Odkrywcy insuliny: Frederick Banting i Charles Best.

Obecnie na cukrzycę cierpi ponad 400 milionów ludzi na całym świecie. Jeszcze 100 lat temu choroba była śmiertelna i nie było prawie żadnych innych możliwości leczenia poza ścisłą dietą niskowęglowodanową. Od czasu odkrycia insuliny wiele istnień ludzkich na całym świecie można było uratować, zapewniając skuteczną terapię cukrzycy. Insulinę podano po raz pierwszy w roku 1922 i było to ogromnym sukcesem: niebezpiecznie wysoki poziom glukozy we krwi u 13-letniego chłopca, chorującego na cukrzycę, natychmiast się poprawił i chłopiec żył przez kolejne 13 lat z substytucją insuliny, zanim zmarł na zapalenie płuc.

Produkcja i przetwarzanie insuliny

Do połowy XX wieku insulinę pozyskiwano z trzustek ubitych zwierząt gospodarskich (świń i bydła). Ówczesny szczególny problem - prócz samego pozyskiwania insuliny, ekstrakcją i transportem - stanowił proces oczyszczania, który był stosunkowo niedoskonały. Dość często obserwowano reakcje nietolerancji w miejscach wstrzyknięć. W 1982 roku, poszukując możliwości optymalizacji, po raz pierwszy zastosowano tak zwaną insulinę ludzką. Była to insulina genetycznie modyfikowana, wytwarzana z przeprogramowanych komórek drożdży lub bakterii, która w swojej strukturze białkowej była porównywalna do insuliny ludzkiej, a zatem była dobrze tolerowana przez chorych.

Na początku dostępna była tylko tak zwana insulina szybkodziałająca. Z biegiem lat i dynamicznym rozwojem badań naukowych opracowano wzbogacone insuliny, których czas działania został wydłużony.

Dostępne stały się analogi insuliny - długo i bardzo szybko działające – które, ze względu na zmianę cząsteczki insuliny -  różnią się czasem i profilem działania od insuliny naturalnej.

Optymalizacja pomocy w terapii cukrzycy

Na początku XX wieku terapia cukrzycy wciąż stanowiła prawdziwą mękę: używano szklanych strzykawek, grube igły trzeba było regularnie ostrzyć, a poziom glukozy we krwi można było mierzyć tylko bezpośrednio w szpitalu. Jednak w miarę upływu czasu nastąpił ogromny postęp w rozwoju urządzeń do podawania insuliny. Jednocześnie osoby chore na cukrzycę miały możliwość bardziej samodzielnego leczenia: edukacja diabetologiczna i domowe glukometry ułatwiły życie wielu chorym. Pierwsze pompy insulinowe stały się dostępne do powszechnego użytku w latach 80-tych. Firma Disetronic, z której później wyłoniła się firma Ypsomed, była liderem w dziedzinie badań i rozwoju oraz wprowadziła na rynek pierwszą pompę insulinową. W dzisiejszych czasach pacjenci, w porozumieniu z lekarzem, mogą wybierać spośród różnorodnych opcji terapeutycznych – wysoko rozwinięta technologia i postępująca cyfryzacja umożliwiają ułatwienie i poprawę terapii cukrzycy, a tym samym osiągnięcie dużej elastyczności w życiu codziennym.

Quo vadis - a więc dokąd zmierzamy?

Ostatnie zmiany idą jeszcze dalej, a mianowicie w kierunku sztucznej trzustki, tzw. zamkniętej pętli: tutaj algorytm steruje automatycznym podawaniem insuliny przez pompę na podstawie wartości stężenia glukozy generowanych przez ciągłe monitorowanie glukozy (CGM).

Z pewnością możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, oczekując coraz lepszych rezultatów obecnych badań, które zapewnią milionom ludzi najlepsze z możliwych wsparcie, aby życie z cukrzycą było tak komfortowe, jak to tylko możliwe. Dzięki programowi rozwojowemu mylife Loop firma Ypsomed zmierza w tym właśnie kierunku. Program jest wdrażany w trzech etapach z wykorzystaniem ulepszeń funkcjonalnych, opartych na aplikacji, a jego głównym celem jest umożliwienie automatycznego dostarczania insuliny (AID) za pośrednictwem smartfona, co ułatwi życie wielu osobom z cukrzycą. Dołącz do nas w podróży do przyszłości spersonalizowanego zarządzania cukrzycą.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o mylife Loop Programme.

Go Back